photosphotosphotosphotosphotosphotosphotosphotosphotos

Serdecznie zapraszamy na wykład pt. „Matka Ewa. Ubogim i cierpiącym ku pomocy – wiara i życie”, podczas którego poznacie niezwykłą postać Ewy von Tiele-Winckler, zwanej Matką Ewą. 

Na przełomie XIX i XX wieku stworzyła jedno z największych dzieł pomocy potrzebującym w Europie środkowo-wschodniej. Zaczynając skromnie od wydawania posiłków najbiedniejszym w pałacu swojego ojca w Miechowicach, doprowadziła do powstania dzieła, na które składało się 28 budynków w miechowickiej „Ostoi Pokoju”, zapewniając tam pomoc i opiekę dzieciom i dorosłym. Poza Miechowicami utworzyła ponad 40 „Domów dla Bezdomnych” głównie dla osieroconych dzieci, wychowywanych w niewielkich grupach zwanych „Rodzinkami”. Zajmowała się resocjalizacją młodzieży i pracą z więźniami, a jej misjonarki dotarły do 18 krajów na czterech kontynentach. W ramach wykładu przedstawione zostaną także dzieje rodu von Tiele-Wincklerów począwszy od pradziadka Ewy – Franza von Wincklera, który przyczynił się znacząco do rozwoju Katowic, po jej liczne rodzeństwo. 
Wykład poprowadzi Izabella Wójcik-Kühnel.

 

 

 

 

 

WSPIERAJĄ NAS:

1.png13_michalscy.jpgLogoMOPSmae.jpgSWPSgeneralne_logotyp_bialy_may.jpglogo-ikea.jpglogo-katowice.jpglogo-lp.jpglogo-us.jpg