photosphotosphotosphotosphotosphotosphotosphotosphotos

Intensywny początek Centrum Zimbardo pokazał, że nawet najbardziej nieprawdopodobne idee mogą stać się rzeczywistością. A w ich realizacji pomaga systematyczna praca, zaangażowanie i współpraca. Pierwszy miesiąc obfitował w wiele różnorodnych i oryginalnych wydarzeń, a niektóre z nich na stałe wpisały się w grafik Centrum.

GRY, KSIĄŻKI I FILMY

Co wtorki o 16.00, dzięki współpracy z firmą "Bard", gramy razem m.in. w RPG (gra odgrywania ról), planszówki i karcianki. Równolegle rozpoczęliśmy cykl spotkań "Żywej Biblioteki", którego celem jest „wypożyczenie Żywej Książki", czyli rozmowa z drugim człowiekiem. Ma ona służyć przełamaniu stereotypów i uprzedzeń względem grupy, którą "Książka" reprezentuje. Warsztaty na ten temat poprowadziła Katarzyna Opielka - trenerka, prezeska Fundacji Różnorodności i Równości Kontrasty. Za kilka dni ruszamy również z cyklem spotkań poświęconych tematyce filmowej, organizowanych przy współpracy z Uniwersytetem Śląskim.

WYMIENIAMY SIĘ PASJAMI

Maj przyniósł także wiele niepowtarzalnych wydarzeń. To co było dla nich wspólne, to ludzie, którzy chcieli dzielić się z nami swoją pasją. Dlatego w Centrum Zimbardo mogliśmy podziwiać fascynujący i - jak się okazało - spektakularny świat nauki, który przybliżyła nam Niezależna Grupa Popularyzatorów Nauki "Eksperymentatorzy" (www.eksperymentatorzy.org). Słuchaliśmy także afrykańskiej muzyki, wykonywanej przez soulowego artystę z Nigerii, KC Nwokoye. Ten pierwszy koncert w Centrum Zimbardo to równocześnie zapowiedź kolejnych wydarzeń muzycznych, które stanowić będą jeden z filarów działalności Centrum. Rozpoczęliśmy także warsztaty sitodruku prowadzone przez studio graficzne z Warszawy "Kwiaciarnia Grafiki" (kwiaciarniagrafiki.pl) w ramach Street Art Festival. Niektóre ze wspomnianych wydarzeń były częścią Nocy Muzeów. Chcemy bowiem, aby Centrum współtworzyło i realizowało ważne wydarzenia lokalne.

Swoją pasją dzieliliśmy się z innymi także i my. W maju gościliśmy w Centrum m.in. studentów z USA, którzy przybyli na zaproszenie Wyższej Szkoły Psychologii Społecznej, oraz delegację z Frankfurtu - przedstawicieli Towarzystwa Kultury Niemieckiej i Polskiej. Naszych gości, poza historią Nikiszowca i działalnością Stowarzyszenia, ciekawiło jak tworzy się takie miejsce jak... "Centrum Zimbardo".

MŁODZIEŻ POZNAJE SWOJE MOŻLIWOŚCI

Obok poznawania idei i dzielenia się pasjami był także czas pracy nad własnym rozwojem. We współpracy z Gimnazjum nr 14 oraz Uniwersytetem Śląskim zainaugurowaliśmy cykl warsztatów na temat doradztwa zawodowego. Uczniowie Gimnazjum mieli okazję określić swoje predyspozycje osobowościowe i zawodowe, co pozwoliło im przemyśleć wybory związane z wyborem szkoły średniej. Zajęcia prowadzone były przez studentki Wydziału Psychologii Uniwersytetu Śląskiego, specjalizacji doradztwo zawodowe. Młodzież spotkała się także na warsztatach w ramach I Złotu Szkolnych Wolontariuszy Szkół Podstawowych i Gimnazjalistów Miasta Katowice, prowadzonych przez pracowników Regionalnego Centrum Wolontariatu. A kiedy w Centrum Zimbardo nie działo się - pozornie - nic, to wtedy działy się rzeczy równie ważne. Młodzież po prostu spędzała ze sobą czas - razem śpiewając, tańcząc, rozmawiając albo odrabiając lekcje.

O WSPÓŁPRACY W PRAKTYCE, CZYLI DZIĘKUJEMY WAM

Ten początek nie mógłby być tak udany, gdyby nie zaangażowanie młodzieży, wolontariuszy, pasjonatów oraz organizacji pozarządowych i instytucji. Dlatego wszystkim Wam przy tej okazji mówimy: Dziękujemy. Młodzieży z Centrum Zimbardo dziękujemy także za pomoc nam w zorganizowaniu lokalnych wydarzeń poza Centrum - Dnia Sąsiada w Nikiszowcu oraz w Giszowcu.

Kolejny miesiąc pracy i fantastycznych inspiracji czas zacząć. A na koniec miesiąca i tekstu drobinka (nawet nie łyżeczka) dziegciu. Codzienna praca w Centrum Zimbardo to także troska o przyszłość, o to skąd pozyskać finansowanie na kolejne działania. Dlatego wszystkich tych, którzy uważają, że Centrum to potrzebne miejsce, zachęcamy do wspierania nas.

WSPIERAJĄ NAS:

1.png13_michalscy.jpgLogoMOPSmae.jpgSWPSgeneralne_logotyp_bialy_may.jpglogo-ikea.jpglogo-katowice.jpglogo-lp.jpglogo-us.jpg