photosphotosphotosphotosphotosphotosphotosphotosphotos

We wrześniu zainaugurowaliśmy cykl wydarzeń muzycznych pod hasłem Muzyczna Stacja Nikiszowiec - Music N Station. A to za sprawą przeglądu talentów YOUNGRAP.

 

Pomysłodawcą YOUNGRAPU, który swoje pierwsze wydanie miał w 2013 roku, jest wychowanek Domu Dziecka "Stanica", utalentowany raper Łukasz Łuczak. Impreza powstała z myślą o twórczości młodych amatorów hip-hopu, dając początkującym artystom okazję do wypromowania własnej twórczości i zdobycia nowych umiejętności. Pierwsza część tegorocznego YOUNGRAPU, która odbyła się w Centrum Zimbardo 21 września, polegała na udziale młodzieży w warsztatach, które prowadził znany w całym kraju, m.in. jako współtwórca legendarnej Paktofoniki, artysta hip-hopowy Fokus. Dla młodych amatorów hip-hopu była to niepowtarzalna okazja poznania pracy muzyka „od kuchni” - począwszy od tajników pisania tekstów przez nagrywanie muzyki, na organizacji koncertów kończąc.

W kolejny weekend, 27 września, również w Centrum Zimbardo, odbył się przegląd młodych artystów hip-hopu. Jury w składzie Przemysław Kubajewski - Akademia Menadżerów Muzycznych, Rafał Lukaszczyk czyli Jajonasz - polski raper i producent muzyczny oraz Jakub Rogowski - członek Stowarzyszenia FIL, nie miało łatwego wyboru. Wysoki poziom prezentowanej muzyki sprawił, że decyzja do kogo powędrują nagrody - sesje nagraniowe, mikrofony, płyty - nie była prosta. Pierwsze miejsce zdobył duet RapErystyka. Drugie zajęli dwaj młodzi artyści z Nikiszowca: MatGun i PaPa. Trzeciego miejsca nie przyznano. Rozdano też kilka wyróżnień. To, że muzyka była na wysokim poziomie potwierdziły także tłumy widzów, które nie zmieściły się w Centrum Zimbardo.

Tego samego dnia laureaci zagrali przed jeszcze szerszą publicznością na koncercie finałowym, poprzedzając występ gwiazdy wieczoru - Fokusa. Widzowie mogli usłyszeć także zeszłorocznego zwycięzcę YOUNGRAPU - zespół JemyWamMózgi. Koncert jako impreza otwarta dla wszystkich (rozdano 200 darmowych wejściówek) przeniósł się na nikiszowiecki rynek - do namiotu wyposażonego w scenę, profesjonalne nagłośnienie i oświetlenie. Dzięki temu dźwięki muzyki - słyszalne nie tylko na rynku - zamieniały na chwilę Nikisz w śląską stolicę hip-hopu. Organizacja tak dużej imprezy nie byłaby możliwa bez wsparcia ze strony wielu osób i instytucji. Tegoroczny YOUNGRAP był finansowany ze środków: MOPS Katowice, Miasta Katowice oraz środków własnych Stowarzyszenia FIL. W organizację imprezy było zaangażowanych także wielu wolontariuszy oraz młodzież związana z Centrum Zimbardo.

Jak podkreśla Małgorzata Krakowiak ze Stowarzyszenia FIL: "Warto, aby muzyka na Nikiszu stała się tym, co - obok niepowtarzalnej atmosfery osiedla - przyciąga tutaj kolejnych ludzi, pasjonatów i tych, którzy po prostu lubią fajnie spędzać czas. Życzymy sobie, aby Nikiszowiec był kojarzony jako miejsce, gdzie dzieją się ciekawe, a wręcz oryginalne i nietuzinkowe wydarzenia. Dlatego właśnie uruchomioną "Muzyczną Stację Nikiszowiec" chcemy ożywiać kolejnymi różnorodnymi imprezami muzycznymi - koncertami, warsztatami edukacyjnymi czy przeglądami. Równocześnie chcemy promować śląskie talenty, młodych artystów, którzy nie mają szans albo po prostu nie chcą wejść do mainstreamu. I tutaj kierujemy do wszystkich apel - jeśli macie wśród Waszych znajomych muzyków, poszukujących sposobów na wypromowanie swojej twórczości, okazji do grania przed publicznością, to skontaktujcie ich z nami. Skoro Katowice to "miasto dźwięków", to chcielibyśmy, aby Nikisz był w mieście bardzo ważnym przystankiem, taką "muzyczną stacją", której celem jest promowanie miejsca i ludzi - młodych talentów".

 

WSPIERAJĄ NAS:

1.png13_michalscy.jpgLogoMOPSmae.jpgSWPSgeneralne_logotyp_bialy_may.jpglogo-ikea.jpglogo-katowice.jpglogo-lp.jpglogo-us.jpg